Autokomisy | Car-Audio, głośniki

głośnik Daewoo Lanos - głośniki w drzwi

Fabrycznie montowane głośniki w drzwiach w daewoo lanos mają rozmiar 100mm i są montowane na plastikowym adapterze. Mały rozmiar głośników nie zapewnia dobrego przenoszenia niskich częstotliwości, a sytuację dodatkowo pogarsza obecność folii zabezpieczającej tapicerkę przed wilgocią, która pod wpływem dźwięku wpada w rezonans oraz nie zapewnia odpowiednio szczelnej komory głośnikowi.


lanos1.jpg

Pracę rozpoczynamy od demontażu tapicerki, która od dołu montowana jest na trzech wkrętach, a po bokach na zatrzaskach.

lanos2.jpgNastępnie odklejamy folię z poszycia drzwiowego.
lanos3.jpgDokładnie odłuszczamy benzyną ekstrakcyjną miejsca, w których będzie naklejana mata bitumiczna
lanos4.jpgNa blachy zewnętrzne naklejamy maty bitumiczne przez otwory (wystarczy pokryć matą 60-70% powierzchni blachy).
lanos5.jpgPrzed zaklejeniem otworów technologicznych wykonujemy płaskownik z blachy, który zabezpieczy cięgła zamka przed ich sklejeniem z matą bitumiczną. Warto też wymienić fabryczne przewody głośnikowe na grubsze, gdyż są one bardzo cienkie (około 0,35mm2).
lanos10.jpgGłośnik wysokotonowy mocujemy do osłony lusterka na drzwiach. W tym celu prowadzimy przewody od głośnika midbasowego, a ewentualny kondensator (najlepiej foliowy) mocujemy do wiązki przewodów opaskami tak by nie stukał o blachę.
lanos6.jpgNastępnie zaklejamy wszystkie większe otwory technologiczne w drzwiach (jak na zdjęciu).
lanos7.jpgOryginalny plastikowy adapter zastępujemy pierścieniem z MDFu PI130/18, który mocujemy czterema wkrętami do blachy (pierścień przed montażem należy zabezpieczyć przed wilgocią przez pomalowanie go dowolnym lakierem).
lanos8.jpgBy zabezpieczyć głośnik przed wodą należy między panel a blachę wsadzić kawałek pianki - jak na zdjęciu (np. takiej jak pod panele podłogowe), która utworzy daszek nad głośnikiem.
lanos9.jpgEfekt końcowy po założeniu tapicerki widoczny jest na zdjęciu obok.
lanos12.jpgW praktyce istnieje również możliwość montażu głośnika 165mm. Potrzebny jest wówczas dwuczęściowy dystans z MDFu, który jest dostępny w sklepie internetowym. Występują jednak pewne ograniczenia, co do wymiarów kosza głośnika, które dokładnie opisane są w sklepie internetowym.
lanos11.jpgWidok zamontowanego głośnika 165mm.
lanos165_1.jpgNiektóre głośniki wymagają wycięcia miejsca na płytkę zaciskową głośnika zarówno w panelu jak i w blasze. Natomiast głośnik GMS 760 nie wymaga wycinania blachy na płytkę zaciskową, wystarczy tylko dobrze zaizolować konektory (najlepiej termokurczem).
lanos165_2.jpg

Zamontowane głośniki 165mm - GMS 9600 w samochodzie Lanos.