Autokomisy | Car-Audio, głośniki

głośnik Fiat Brava

Montaż głośników 165mm w drzwi w Fiat Brava z wytłumieniem

Fabrycznie zamontowane w drzwiach głośniki w fiacie brava mają nietypowy rozmiar (tzw. mała elipsa), a dostępne na rynku plastikowe adaptery pozwalają jedynie na montaż głośników o rozmiarze 130mm.

brava14.jpg

Proponowane przez nas rozwiązanie pozwala na montaż głośników o rozmiarze 165mm przy użyciu specjalnie wykonanych dystansów z MDFu.

brava2.jpgPracę rozpoczynamy od demontażu tapicerki i usunięcia folii zabezpieczającej przed wilgocią.Wykonanie paneli zaczynamy od przygotowania kawałka MDFu, następnie wykonujemy szablon z tektury, który tak dopasowujemy by zasłonił otwory po oryginalnym głośniku (oryginalny głośnik to mała elipsa).
brava15.jpgOd góry i od strony zamka maksymalnie ścinamy, by nie zahaczał o tapicerkę, a otwór na głośnik należy przesunąć nieco w stronę zawiasów i do góry, bo inaczej kosz głośnika będzie zahaczał o tapicerkę. W szablonie należy zaznaczyć też otwory na wkręty mocujące.
brava1.jpgPo wycięciu dystansu przykręcamy go trzema wkrętami w oryginalne miejsca mocujące i przymierzamy głośnik. W zależności od kształtu kosza może być potrzeba wycięcia kawałka blachy (dla większości głośników nie ma takiej potrzeby). Na czwarty wkręt wiercimy otwór w panelu i blasze, zapewni to stabilne mocowanie dystansu.
brava3.jpgNastępnie przystępujemy do mycia i odtłuszczania poszyć drzwiowych. Zewnętrzne poszycie drzwi jest fabrycznie wytłumione w 50% więc oklejamy pozostałą część miękkimi matami bitumicznymi.
brava10.jpgNa blachy zewnętrzne naklejamy maty bitumiczne przez otwory (wystarczy pokryć matą 60-70% powierzchni blachy).
brava4.jpgFabryczne przewody mają około 0,75-1mm2, więc przy montażu budżetowym możemy ich nie wymieniać, jedynie warto wyrzucić fabryczne kostki i zacisnąć dobre konektory pasujące do głośnika. Jeżeli zastosujemy przejściówki głośnikowe to nie mogą leżeć na dnie drzwi, bo szybko zaśniedzieją a nie umocowane będą stukać o blachę.
brava5.jpgPrzed zaklejeniem otworów technologicznych należy zabezpieczyć cięgło klamki przed sklejeniem z matą za pomocą odpowiednio ukształtowanego metalowego płaskownika.
brava11.jpgWidok naklejonej maty na płaskowniku.
brava6.jpgZaklejamy matami wszystkie otwory technologiczne.
brava7.jpgWarto też we większych otworach dać od środka drzwi kawałki maty (wstawiamy wąskie paski, które naklejamy przez otwór głośnika). Zapobiegnie to pękaniu mat przy przypadkowym uderzeniu oraz znacznie usztywnią konstrukcję.
brava8.jpgNastępnie impregnujemy dystans (dowolny wodoodporny lakier itp.), przed jego przykręceniem robimy daszek z pianki (ew. kawałka rury PCV) nad głośnikiem zabezpieczając go przed ewentualną wodą. Dokręcamy panel do blachy, ewentualne nieszczelności uszczelniamy silikonem, szczególnie w górnej części między blachą a panelem.
brava9.jpgPrzed przykręceniem głośnika do dystansu zawiercamy w nim otwory małym wiertłem co zapobiegnie ukręceniu łbów wkrętów oraz rozwarstwienu dystansu MDF. Maksymalna głębokość montażowa głośnika to około 70mm, a od głośnika do tapicerki jest około 10mm tak więc membrana nie będzie uderzać o tapicerkę.
brava12.jpgPołożenie głośnika w stosunku do maskownicy na zdjęciu.
brava13.jpgWidok zamontowanego głośnika 165mm.