Autokomisy | Car-Audio, głośniki

głośnik Ford Fiesta

Zabudowa głośników w drzwi

Ford fiesta wyposażony jest w oryginalne miejsca montażowe głośników na drzwiach. Mieszczą się tam głośniki 13cm midasowy i wysokotonowy w osłonie klamki. Fabrycznie drzwi wytłumione są tylko pianką, natomiast głośniki mocowany jest do blachy, zaś na całość nakładana jest plastykowa tapicerka. Taki sposób montażu głośnika powoduje silne drgania tapicerki, oraz pianki wytłumiającej drzwi (co powoduje znaczną utratę basu, tzn. zwarcie akustyczne). Z tych względów warto dokonać choćby częściowego wytłumienia drzwi w okolicach głośnika, co znacznie poprawi odtwarzanie najniższych częstotliwości.

fiesta1.jpg

Wytłumienie forda fiesty rozpoczynamy od usunięcia fabrycznego wytłumienia. Należy zostawić zewnętrzne obrzeża pianki tak jak na zdjęciu. Zapobiegnie to ocieraniu się tapicerki o blachę, jej skrzypieniu, itp. Następnie myjemy i odtłuszczamy wewnętrzne poszycie drzwi.

fiesta2.jpgKolejnym krokiem jest naklejenie mat w wyznaczonych miejscach.
fiesta7.jpgZa głośnikiem umieszczamy matę trwale elastyczną, lub rozpraszającą.
fiesta3.jpgW największym otworze wstawiamy wzmocnienie z płaskownika. Zapobiega to zapadaniu się maty oraz ją usztywnia.
fiesta4.jpgGłośnik instalujemy przy użyciu wkrętów (otwory fabryczne mają nietypowy rozstaw, przystosowany do oryginalnych głośników forda) samowiercących pamiętając, by zabezpieczyć głośnik przed wilgocią (najprościej jest wykonać to zabezpieczenie przy użyciu pianki, którą wsuwamy od góry pod głośnik tak, by woda spływając po niej ominęła głośnik. Pianka może sięgać maksimum do połowy magnesu!!!).
Pod głośnik warto też dać uszczelkę, np. piankową. Zapobiegnie to świstom powietrza na łączeniu kosza głośnika z poszyciem drzwi.
fiesta5.jpgWysokotonowy głośnik mocujemy do osłony klamki, np. przy użyciu kleju na gorąco ewentualnie kondensator lub mały filtr możemy przykleić przy użyciu kawałka maty tak, by nie stukał o blachę.
fiesta6.jpgNastępnie zaklejamy otwory twardą matą bitumiczną jak na zdjęciach.
Otwór w tylnej części drzwi nie został zaklejony matą ze względu na styropianowe wytłumienie, które jest przymocowane do tapicerki i wchodzi do wnętrza drzwi. W tym miejscu najlepiej zostawić fabryczne wytłumienie. (W tym aucie ktoś ją zniszczył montując centralny zamek).
fiesta9.jpgZe względu na stosunkowo mały rozmiar przednich głośników - 13cm (większych nie da się zamontować bez ingerencji w fabryczną tapicerkę forda fiesty- przeszkadza przetłoczenie schowka) odtwarzanie niskich częstotliwości okazało się niewystarczające.
fiesta10.jpgDo poprawy tej części pasma został zastosowany 25cm subwoofer aktywny, który w stosunkowo małym aucie zapewniał odpowiednią dawkę basu (przy muzyce techno obraz w wewnętrznym lusterku stawał się lekko nieczytelny).