Autokomisy | Car-Audio, głośniki

głośnik Volkswagen Golf II

Wykonanie paneli pod głośniki 165 do VW golf 2

Oryginalne głośniki 130 mm są montowane w plastikowych kieszeniach, przez co ich montaż nie jest stabilny. Wpływa to bezpośrednio na jakość dźwięku. Lepszym rozwiązaniem jest zabudowanie paneli z MDFu i wmontowanie w nie większych głośników 165mm.
Są dwie możliwości montażu:
2) Można wykonać cały panel z kieszenią z MDFu, wiąże się to jednak ze sporym nakładem pracy i większymi kosztami, ale dzięki temu uzyskujemy lepszy wygląd.
3) Wykonać panel pod sam głośnik i dokręcić do niego oryginalną kieszeń na drobiazgi. Na dźwięku nic nie tracimy a wykonanie paneli jest znacznie prostsze i tańsze.

golf2_1.jpg

Prace rozpoczynamy od demontażu tapicerki i odkręceniu plastikowej kieszeni.

golf2_2.jpgOdcinamy przednią część piłką do metalu przy samej krawędzi, tak jak na zdjęciu a powstałe ewentualne nierówności wyrównujemy pilnikiem tak, by uzyskać płaską płaszczyznę do połączenia z panelem.
golf2_3.jpg

Wykonanie panele rozpoczynamy od wycięcia dwóch kwadratowych kawałków MDFu o grubości 28mm i 18mm.

golf2_5.jpgNastępnie zaokrąglamy krawędzie i wycinamy otwory na kosz głośnika.
golf2_7.jpgPo wycięciu otworów sklejamy i skręcamy razem obie części MDFu i wyrównujemy ewentualne nierówności na łączeniu obu paneli.
golf2_4.jpgNastępnie przykręcamy kieszeń do tapicerki.
golf2_6.jpgPrzymierzamy panel z MDFu do kieszeni.
golf2_9.jpgCałość oklejamy materiałem lub skajem.
golf2_11.jpgPo wyschnięciu kleju wycinamy w materiale otwór na głośnik.
golf2_10.jpgW kieszeni wiercimy 2 otwory na wkręty, których zadaniem będzie dociśnięcie panela do kieszeni. Mocujemy panel 4 wkrętami do tapicerki pamiętając o wcześniejszym zawierceniu otworów pod wkręty.
golf2_12.jpg

Przez uprzednio wywiercone otwory w kieszeni wkręcamy wkręty od strony kieszeni, dzięki czemu kieszeń będzie dociskana do panela i uzyskamy zagłębienie kieszeni w materiale, co zamaskuje krawędź cięcia plastiku. Ewentualne nieszczelności na styku panela z tapicerką i kieszenią uszczelniamy silikonem.

golf2_14.jpg

By uzyskać dobre i stabilne mocowanie panela wskazane jest jego przykręcenie nie tylko do tapicerki ale też związanie go bezpośrednio do blachą w drzwiach. można tego dokonać wpuszczając śruby w panel i wstawiając w drzwi metalowe płaskowniki, do których przykręcimy go przez otwór głośnika.

golf2_13.jpgWidok zamontowanego głośnika 165mm.